Noc s Andersenem v Drážďanech

V pátek 30. března a v sobotu 31. března se konala drážďanská „Noc s Andersenem“ 2012. Byla věnována hned pěti autorům : Boženě Němcové, Zdeňku Milerovi, Eduardu Petiškovi, Jiřímu Trnkovi a Josefu Čapkovi.  

Začali jsme v 18 hodin a po krátkém úvodu čekalo na děti překvapení v podobě hosta. Byla jím generální konzulka České republiky v Drážďanech, paní Jarmila Krejčíková. Velice poutavě přednesla dětem Pohádku o brněnském krokodýlovi  z pera Oldřicha Mikuláška.

Sešlo se 24 dětí ve věku 3-15 let. Snažili jsme se připravit program, v němž by bylo pro každého něco.

Děti se rozdělily do skupin a postupně navštěvovaly pět stanovišť a plnily různé úkoly. Na každém stanovišti děti získaly nálepku či jinou drobnost, kterou si mohly uložit do své papírové tašky – anebo ji ozdobit.

Viky provedla děti rokem, a sice za pomoci 12 měsíčků, kteří seděli kolem opravdové vatry. Martina je nechala nahlédnout do tajemné zahrady, kde se vyráběli papíroví sloni. U Pavly se mohly ze zastávky Théby vydat vláčkem na cestu do antiky. S Bárou, Krtkem a jejich kamarády změřit síly při vlastnoručně vyrobeném „krtkovském“ Člověče, nezlob se. A u Šárky na ně čekala voňavá kuchyně s dortem pejska a kočičky.

Původně plánovaný průvod s lampiony a lucerničkami v duchu Karafiátových Broučků jsme bohužel nemohli kvůli silnému větru a nepříznivému počasí realizovat. Neobešlo se to bez hlasitých protestů většiny dětí.

V pozdějších hodinách následovalo další čtení a povídání. Poslední děti usínaly až po půlnoci poté, co si ještě četly s baterkou pod peřinou.

Druhý den pokračovaly některé z dětí po vydatné snídani v sobotní škole.

Máme velkou radost, že se nám i druhá Noc s Andersenem tak povedla! Moc děkujeme  všem organizátorům a pomocníkům - i rodičům, kteří nám připravili skvělé pohoštění. A už teď se těšíme na další NOC v roce 2013!

A jak se líbila noc dětem?

Všechno se mi líbilo. Všechny pohádky se mi líbily, nejvíc Povídání o pejskovi a kočičce se Šárkou, Brněnský drak s paní, co nevím, jak se jmenuje a Krteček, co nám četla Bára, když jsme usínali. Chutnala mi večeře a snídaně taky byla sladká. Dobře jsem se vyspal, akorát mě ráno rušila a budila Connie a to mi vadilo. Na lampionový průvod jsme nešli, co se dá dělat. V sobotu jsem tam zase chtěl spinkat, ale maminka říkala, že další Noc s Andresenem bude až za rok, tak už se těším.                                                                                                                    Kubík, 4 roky

Na Noci s Andersenem se mi líbilo všechno, všechna stanoviště, třeba to s Krtkem s velkým Člověče nezlob se, to jak se mohlo prolézat branou a taky moje poslední stanoviště v kuchyni, s kuchařkou jménem Šárka. Noc s Andersenem byste měli zase udělat. Nelíbilo se mi, že nebyl lampionový průvod, vy dospělí vždycky všechno rozhodnete a nás dětí se neptáte.                                                                                                                                  Max, 6 let

Líbila se mi pestrost autorů, římské pověsti mi přišly moc zajímavé. Na příští rok si přeji být déle vzhůru.

                                                                                                                                Matýsek, 9 let

Otázka: “Co jste dělali na NsA?” Connie: “Četli jsme si knihy.” …”A pak tam byla jedna paní a ta nám vyprávěla bez knihy o drakovi. To byl krokodýl a ten spal a nejedl a pak z něho byl drak. Potom jsme si hráli krtečkovou hru. U dvanácti měsíčků šla “Goldmarie” do lesa na jablka a na fialky. Ale nejlepší bylo spaní ve spacáku!”                                                                                                                                     Connie, 5 let

Chcela by som sa poďakovať organizátorkám za krásne pripravený večer. Obdivujem Vás, že ste popri práci a rodine venovali toľko času stráveného prípravou a samotným priebehom večera. Môjmu 6 ročnému synovi sa večer veľmi páčil a pýtal sa, či sa na nasledujúci týžden bude znova konať Noc s Andersenom. Keďže sa Noc s Andersenom každý týždeň konať nemôže, pokúšal sa ma presvedčiť ako rád by (napriek tomu, že ako jeho matka pochádzam zo Slovenska) navštevoval českú školičku. Bola som veľmi rada, že syn češtinu vďaka trpezlivosti organizátoriek veľmi dobre rozumel, čo mu bude v budúcnosti veľkým prínosom. Syn si z večera priniesol veľa krásnych zážitkov a nových priateľov. Najviac sa mu páčilo stanovište u Pavli Beithe. Sme veľmi radi, že podobné akcie organizujete, ďakujeme a želáme Vám naďalej veľa úspechov                                                                                                                 Maminka Simona, 6 let

Franziska byla nadšená. Pořád o tom jen mluvila a každému o tom vyprávěla, dokonce i ve školce.I jim se to líbilo. Myslím, že si to Franziska ponese s sebou ještě dlouho.Dokonce už i narozeniny chce slavit takto večer, tak jak byla ta noc. A že příště tam bude i nocovat a budou si vykládat až do rána s dětmi. Moc Vám chceme poděkovat, že se toho mohla Franziska zúčastnit a že si z toho hodně odnesla. Děkujeme celému kolektivu.

                                                                                                            Maminka Franzisky, 5 let

Noc s Andersenem byla hezká, protože jsme se tam mohli seznámit s různými autory. Když jsme přišli, tak nám paní konsulka vyprávěla o brněnským draku. Potom jsme šli se svojí skupinou ke stanovištím. Večer jsme šli hodně pozdě do postele. Ráno jsme všichni snídali a pak jsme šli do školičky nebo domů.

                                                                                                                                    Clara, 12 let

Noc s Andersenem byla moc fain. Jídlo mi taky chutnalo moc. Chteli sme jít večer na lampionovi průvod nešlo to, protože byla velká sima, foukalo a pršelo. Ale i tak byla noc s andersenem fain. Měli sme spoustu krásnych stanoviští. Jako prvni sme byli u mé maminky. Maminka nám vyprávěla o pejskovy a kočičze jak pekli koláč a vimalovali sme heský obrázek a na tom obrázku byl dort a rezept na dort, který si můžeme upezt s maminkou a s tatínkem. Další stanoviště bylo u Wikie která nám viprávěla o 12 měsících. U Pavli sme splnili křížovku. To stanoviště se jmenovalo zastavka Teby. Eště sme zažili víc. Mějte se dobře. Ahoj.

                                                                                                                                      Elena, 7 let

Šárka Atzenbeck, Česká škola bez hranic Drážďany

Fotogalerie

Titulní stránka