4. setkání českých škol v Itálii

Ve dnech  26. - 27. 2. 2016 se uskutečnilo 4. setkání českých škol v Itálii, tentokráte v Neapoli.                                                              

PROGRAM

Toto setkání bylo zorganizované česko-italským spolkem Bohemia ve spolupráci s Městským úřadem Neapol a Honorárním konzulátem ČR.             

Navázalo tak na tradici  českých škol na italském území, které se každým rokem scházejí. V Itálii vzniklo během několika let (přesněji od roku 2010) pět českých škol a to v Neapoli, Římě, Florencii, Miláně a v Boloni. O české školy je zájem a počet českých žáčků stále roste.                                                           

Cílem těchto setkání je rozvinout a obohatit činnost českých škol na území Itálie. Výměna zkušeností, přímé kontakty a osobní seznámení vedou k plodné spolupráci mezi školami i mezi jednotlivými vyučujícími. Tak vznikly již po prvním setkání zajímavé společné projekty (jako Putování kašpárka Pimprlete) a možnost zapojit se do nich a společně je dotvářet.                                                            

Program setkání byl velice pestrý.  Začal v pátek odpoledne zajímavým seminářem  ředitelky  ZŠ a Gymnázia J. Gutha-Jarkovského  Jitky Kendíkové: Žák se speciálními vzdělávacími potřebami . Sobota dopoledne byla věnována workshopu učitelů, kteří pracovali ve třech skupinách (dle věku žáků) a prezentacím jednotlivých škol. Na setkání přijela vyjádřit svou podporu českýmn školám v Itálii paní velvyslankyně Hana Hubáčková. Po společném obědě následovaly příspěvky pana senátora Grulicha, pana Kantůrka - zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV a pana Bánovce - ředitele zahrničního oboru MŠMT. V jejich slovech zazněla upřímná ocenění kvalitní a obětavé činnosti učitelů českých škol v Itálii (a nejen). Na závěr se účastníci  mohli dozvědět nové informace  centrální z ČŠBH od Ivy Jírovské  a o stále intenzivnější česko-italské spolupráci od ředitelky Jitky Kendíkové.             

Krásné prostory monumentálního komplexu San Severo byly vyzdobeny výstavou „Putování kašpárka Pimprlete“. Přítomní  mohli shlédnout práce 30 českých škol v zahraničí a ocenit jejich vzájemnou spolupráci.

                                                                               Helena Schwarzová

                                                                               Foto: Teresa Mele

Místo konání: 
Neapol
Datum: 
26.02.2016
Titulní stránka