Výtvarníci v čs. legiích: výukové listy ke stažení

Projekt se věnuje českým výtvarníkům, kteří v průběhu 1. světové války vstoupili do československých legií a bojovali v zahraničí za vznik nezávislého Československa. V rámci projektu vznikly výukové materiály, které mapují život a dílo deseti umělců, kteří před svým vstupem do legií již žili a pracovali určitou dobu v zahraničí. Materiály slouží k výuce dějepisu a výtvarné výchovy.

Dějepisné materiály se soustřeďují zejména na otázky motivace lidí k odchodu do zahraničí, proces integrace v nové vlasti, důvody k rozhodnutí bojovat za nezávislé Československo a vyrovnání se s válečnou zkušeností. Projekt se zaměřuje na legionáře, kteří pobývali v různých koutech světa, a mapuje tak všechny tři složky zahraničního vojska - ve Francii, Rusku a Itálii.

Výtvarné materiály se zaměřují na konkrétní díla autorů a na jejich detailnější poznání. Umožní žákům seznámit se s moderními výtvarnými směry před první světovou válkou i po ní. Záměrem je, aby žáci v průběhu výtvarné činnosti zároveň konfrontovali své jazykové znalosti, formulovali a vyjádřili své myšlenky, a to jak výtvarnou, tak i jazykovou formou.

Mezi deseti výtvarníky figurují známá jména jako František Kupka, Otto Gutfreund, Emil Filla, Vojtěch Preissig nebo Oskar Brázda, ale také méně známí umělci, které tak díky projektu mohou žáci i jejich učitelé objevit: František Parolek, Kamil Cipra, Antonín Číla, František Mička a Jan Angelo Zeyer.

Výukové materiály jsou rozděleny na dvě části:

1) Materiály pro žáky pro práci ve třídě, které obsahují dějepisné a výtvarné pracovní listy.

2) Metodický průvodce pro učitele, který obsahuje návod, jak s pracovními listy a žáky pracovat.

Obě části pak obsahují medailonky umělců, které stručně shrnují život a dílo jednotlivých legionářů.

Výukové materiály jsou zpracovány pro 1. a 2. stupeň základních škol a pro střední školy.

Jsou pouze v elektronické podobě zdarma ke stažení na webových stránkách www.csbh.cz v rubrice Výtvarníci v československých legiích. Pro přístup k materiálům je nutná registrace. Zájemci o přístup prosím pište na email: alzbeta.kolumpekova@csbh.cz.

• Projekt byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

PřílohaVelikost
Informacni_letak_Vytvarnici_v_cs_legiich.pdf147.84 KB
Titulní stránka