Níže naleznete výukové materiály, které přibližují historii 20. století prostřednictvím osudů Čechů, kteří žili převážně za hranicemi naší země, ale svým životem a dílem významně ovlivnili dění v Československu. Zpracovali jsme taková témata, kterým se české učebnice věnují jen okrajově. Materiály jsou určené k výuce dějepisu a výtvarné výchově.
Projekt Výtvarníci v československých legiích obsahuje pracovní listy pro žáky (ZŠ a SŠ, úrovně jsou označeny písmeny) a metodiky pro učitele. Materiály jsou určené k výuce dějepisu a výtvarné výchovy.
Představují 10 osobností z českých / československých dějin:
Oskar Brázda, Kamil Cipra, Antonín Číla, Emil Filla, Otto Gutfreund, František Kupka, František Mička, František Parolek, Vojtěch Preissig a Jan Angelo Zeyer
Oskar BRÁZDA (1888–1977)
Od roku 1916 spolupracoval s československým zahraničním odbojem (osobně poznal Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše i Milana Rastislava Štefánika). Pro českou kancelář v Římě pracoval především jako výtvarník: zhotovoval mapy budoucího Československa, připravoval návrhy uniforem, praporů a vlajek, ilustroval legionářský časopis.
Kamil CIPRA (1893–1952)
V České republice je prakticky neznámý. Většinu života strávil ve Francii. Pod jménem Jean Camille Cipra intenzivně
maloval a vystavoval v legendárním pařížském Salonu nezávislých, v Podzimním salonu a v dalších francouzských městech jako Nevers, Poitiers, Toulouse a Blois.
Mikuláš Antonín ČÍLA (1883–1983)
Antonín Číla byl český malíř, legionář a příslušník československé armády. Číla byl aktivním členem Sokola, pro nějž také navrhoval plakáty a diplomy.
Emil FILLA (1882–1953)
Zásadním zlomem v jeho uměleckém životě byla výstava slavného norského malíře – expresionisty Edvarda Munche. Munchovy obrazy na Fillu a jeho umělecké přátele velice zapůsobily a ovlivnily jejich budoucí tvorbu. Filla se vždy zajímal o aktuální umělecké i politické dění, uspořádal například první pražskou výstavu českého surrealismu, ve 30. letech se v jeho obrazech, zejména v cyklech Héraklovy zápasy a Boje a zápasy, objevuje hrozba fašismu.
Otto GUTFREUND (1889–1927)
Sochař Otto Gutfreund byl jednou z nejdůležitějších postav českého výtvarného umění první poloviny 20. století. Během studia ve Francii se seznámil s novým uměleckým směrem, kubismem. Kubismus se projevoval především v malířství, Gutfreund však začal nový umělecký směr uplatňovat ve své sochařské tvorbě.
František KUPKA (1871–1957)
František Kupka se ve své tvorbě věnoval jako vůbec první malbě abstraktních obrazů. Při jejich malování se inspiroval poslechem hudby a opíral se také o fyzikální teorii barev. Malířský směr inspirovaný hudbou a poezií se nazývá orfismus a František Kupka je jedním z nevýznamnějších představitelů tohoto směru.
František MIČKA (1878–1950?)
František Mička není zrovna nejznámějším českým umělcem – legionářem. Proslavila ho však některá z jeho děl, zejména sousoší čtyř amerických prezidentů vytesaných ve skále v Black Hills v jižní Dakotě.
František PAROLEK (1882–1926)
František Parolek byl fotograf, amatérský malíř a psal také básně. Není slavný umělec, ale jeho fotografie a kresby z ruských bojišť jsou důležitým svědectvím o životě československých legionářů na Rusi.
Vojtěch PREISSIG (1873–1944)
Vojtěch Preissig patří k nejvýznamnějším představitelům české secese, především v oblasti grafického umění a typografie. Navrhoval plakáty, úpravy knih, ilustrace, ale například také tapety. Během obou světových válek byl aktivním účastníkem odboje.
Jan Angelo ZEYER (1878–1945)
Jan Angelo Zeyer vynikl především jako malíř – krajinář. Zachycoval ji uvolněným, lehkým rukopisem především akvarelovou technikou. Věnoval se také kresbě a knižní ilustraci. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.
Ovlivnil ho francouzský fauvismus a z části také expresionistický způsob malby.
ÚVODNÍ KAPITOLY
1/ Výtvarníci legionáři – legionáři výtvarníci
2/ Historický úvod: Československé legie 1914 – 1920
3/ Úvod k metodickým listům pro výtvarnou výchovu
4/ Úvod do problematiky bilingvismu – práce s bilingvními dětmi, práce s výukovými listy
Projekt využívá příležitosti stého výročí vzniku čs. legií a stého výročí začátku 1. světové války. Materiály jsou koncipovány s akcentací na potřeby českých dětí, které žijí trvale či přechodně v zahraničí a jsou buď žáky sítě Českých škol bez hranic, nebo jiných zahraničních škol.
Listy jsou sestaveny tak, aby byly využitelné a přínosné rovněž pro žáky, studenty a pedagogy škol v ČR.
Doba trvání: leden – prosinec 2014
Koordinátorka: Lucie Slavíková-Boucher, lucie.slavikova@csbh.cz
Projekt podpořen MŠMT ČR v rámci programu na podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících v oblasti předškolního, základního a středního vzdělávání v roce 2014.
Na realizaci projektu se podíleli:
- Gruntová Blanka
- Jančová Anna
- Jiránek Tomáš
- Jirovská Iva
- Jungmanová Zuzana
- Ketmanová Kristina
- Košák Pavel
- Lorenc Jan
- Loubet del Bayle Zuzana
- Michalcová Lenka
- Pavlíčková Alžběta
- Slavíková – Boucher Lucie
Zvláštní poděkování:
- Paní Marie Brázdová
- Ing. Ivana Čílová
- Mgr. Pavel Douša, Ph.D., Národní muzeum
- Doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D., Univerzita Pardubice
- PhDr. Mgr. Ilona Moravcová, PhDr., Univerzita Pardubice
- Dr. Marie-José Garniche, Musée La Charité sur Loire
- Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., Univerzita Pardubice
- PhDr. Helena Šulcová, Památník národního písemnictví
- Archiv Národního muzea
- Archiv města Plzně
- Národní knihovna
- Knihovna Akademie věd
- Knihovna Národní galerie
- Knihovna Náprstkova muzea
- Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
- University of Chicago Library, Slavic, E.European & Eurasian Studies
- VHÚ, Vojenský historický archiv
- Západočeská galerie Plzeň