Překladatelská soutěž 2023

Vítěze 3. ročníku najdete zde.

3. ročník soutěže se konal pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy
České republiky.

PRAVIDLA PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽE

PŘIHLÁŠKA

SOUTĚŽNÍ FORMULÁŘ

KDO JE PŘEKLADATEL

Cílem soutěže je četba a zdokonalování jazykových dovedností.


ÚRYVKY K PŘEKLADU

Kategorie 610 let

KOMÁRKOVÁ, Ilona. Králík je taky jenom člověk!!! Praha: Euromedia Group, 2020. Pikola. ISBN 978-80-242-6444-8.

Ilustrovaný příběh o životě domácího králíka v člověčí rodině. Králík vypráví, jak se narodil v bytě plném králíků, byl převezen v papírové krabici do nového domova, ke Střapaté a Fousatému. Měl tady vždy něco k snědku, ale někdy prováděl věci, které se nedělají, třeba okusoval koberec a hřbety knih. Jednou si Střapatá s Fousatým přinesou v náručí pana Píďalu a všichni se z Malého doupěte přestěhují do Velkého
doupěte.

Text k překladu:

  • Pro děti od 6–8 let
    • Kapitola Pan Píďala

  • Pro děti od 9–10 let
    • Kapitola Malé doupě

Kategorie 1114 let

PAULOVÁ, Lucie. Alma a Svět obrazu. Vydání první. V Praze: Paseka, 2022. 338 stran. ISBN 978-80-7637-276-4.

Když slepá Alma v dědově vetešnictví omylem projde obrazem, ocitne se v přízračné krajině. Nemůže uvěřit vlastním očím, a to doslova. Najednou vidí! Stojí v modré trávě pod červeným nebem a blíží se k ní prazvláštní bílé zvíře. Není to sen a není to ani místo, kde může zůstat. O chvíli později vypadne z obrazu do doby před sto lety. Všechno tu vypadá úplně jinak, než je Alma zvyklá. Problém jí dělá i obléknout si šaty se spoustou mrňavých knoflíčků, nakoupit na trhu nebo obstát ve třídě plné neznámých holek. Především ale Almu čeká jeden velký úkol. Nutně potřebuje najít Františku, autorku obrazu, kvůli kterému to všechno začalo. Pátrání po Františce je plné nečekaných zvratů a krkolomných dobrodružství. Alma si sice najde kamarády, ale pochopí, že dát věci do pořádku a udělat zásadní rozhodnutí musí jen ona sama.

Text k překladu:

Od strany 30 Alma si stačí všimnout ještě kluka ……, do strany 32 „Je mi skoro jedenáct,“ skoro se sama neslyší. Zato slyší hluboký hlas.

DVOŘÁK, Václav. Písečníci a bludný asteroid: dobrodružný sci-fi román pro děti a mládež. Druhé vydání. Liberec: Václav Dvořák, 2021. 375 stran. ISBN 978-80-270-9928-3.

Tomáš Nebula se z primitivní planety Písečnice dostane na výzkumnou kosmickou loď a je přijat na vesmírnou akademii. Dobrodružný sci-fi román pro děti. Když vyrostete v sirotčinci na zaostalé planetě Písečnice, nemáte zrovna super vyhlídky. A je úplně jedno, že se v dolech vykopaných mimozemskou rasou vyznáte jako nikdo jiný. Můžete akorát snít, že jednou pojedete do Hlavního Města. Ledaže… Ledaže by se k vaší planetě blížila mezihvězdná loď a vy jste dostali pozvánku na palubu. Potom si musíte vybrat: navždy odletět a studovat na vesmírné akademii pro tajemné pátrače, nebo zůstat a pokusit se odhalit tajemství své minulosti.

Kniha získala ocenění v soutěži Kosmas Cena čtenářů.

Text k překladu:

Kapitola 4 Pod starým dolem: strana 54 od Byli v oblasti dolu… po Ufoni!

Strana 55–56 od Zalapal po dechu ….po ponořil se do tmy.

Kategorie 1517 let

TICHÝ, František. Rekrut 244. 1. vydání. Praha: Baobab, 2022. 323 stran. ISBN 978-80-7515-143-8.

Antiutopický příběh z blízké budoucnosti. Svět trpí změnami klimatu, válkami a nekonečnými uprchlickými vlnami. Za vysokou zdí, která chrání starý kontinent od nebezpečného světa tam venku, se ale žije šťastně a pohodlně. Lidé v propojených urbánních zónách vědí, čeho se vyvarovat, vědí, jak žít zdravě, jak zacházet se svými emocemi. Jejich život řídí a chrání dokonale propracovaný Systém. Čtrnáctiletý Jony se v něm pohybuje jako doma. Jednoho dne je ale vybrán pro tajnou armádní misi. Má zaběhnout nový program na ochranu země. V každém systému se ale čas od času objeví nějaká trhlina.

Kniha byla nominována na cenu Magnesia Litera 2023.

Text k překladu:

Strana 88 V noci se mi zdálo o Simovi…. Do strany 89 „Večeře bude v sedm….“ oznámil ženský rodič a trochu se mu třásl hlas.

Strana 91 Chvíli jsme mlčeli. Viděl jsem mu v očích, že má strach. Z mého výcviku? Ale proč? Do strany 91 „Nesmíš se na mámu zlobit…..

REVILÁKOVÁ, Naďa. Vlajka Viktora Vaňka. 1. vydání. V Praze: Albatros, 2022. 130 stran. ISBN 978-80-00-06697-4.

Hanku opět čeká vzrušující pátrání v naší nedávné historii – tentokrát to bude přelomový rok 1968 a také 50. léta. Hanka se rozhodne překvapit svého přítele Slávka a tajně se přihlásit na letní tábor u Vozovic, kde dělá praktikanta. Omylem se ale ocitne na konkurenčním táboře v sousedství, a aby to všechno bylo ještě zamotanější, zjišťuje, že minulost jeho vedoucího je úzce provázaná s minulostí její rodiny. A ne úplně v dobrém.

Text k překladu:

Od strany 85 „Potřebujete pomoct?“ zeptal se jí. Do strany 86 ….že se na stejném místě sejdeme pozítří. (…)

Od strany 116 „Ta cesta mi přišla nekonečná….. ,…. že nápisy pod nimi byly totálně nečitelné.

Od strany 118 Potom najednou zastavila a já uslyšel mužský hlas:… Do strany 119 Odmlčel se. V očích se mu odrážely dohasínající plameny táboráku.

Pro lepší orientaci v historickém kontextu je zde ke stažení dějepisný list.


Předchozí ročníky překladatelské soutěže najdete zde.